Grupa ERBUD
Dzięki zdywersyfikowanej działalności, dokonujemy transferów kompetencji między segmentami. Możemy korzystać ze wsparcia specjalistów z różnych obszarów, którzy dzielą się swoją wiedzą i szerokim doświadczeniem.
Dariusz Grzeszczak, prezes zarządu Grupy ERBUD
Co znajdziesz w dziale
Grupa ERBUD
Struktura grupy kapitałowej
Grupę ERBUD tworzą spółki wyspecjalizowane w różnych usługach budowlanych. Zakres naszych realizacji obejmuje budownictwo kubaturowe, hydrotechniczne, inżynieryjno-drogowe, energetykę odnawialną, serwis dla przemysłu i energetyki oraz obiekty modułowe z drewna.
Segmenty działalności
Budownictwo modułowe
To ekologiczne, w 90% drewniane budownictwo modułowe. Z takich modułów – jak z klocków – wznoszone są m.in. trwałe, kilkupiętrowe konstrukcje, takie jak szpitale, akademiki, hotele czy szkoły. 90% prac budowlanych wykonywanych jest na linii montażowej w fabryce niedaleko Torunia, co niesłychanie skraca czas inwestycji i pozwala zachować najwyższą, powtarzalną jakość.
Budownictwo kubaturowe
Rocznie realizujemy około 140 projektów – od najbardziej śmiałych i wymagających, po te mniej śmiałe, choć nadal wymagające. Inwestorzy, którzy decydują się na współpracę z ERBUDEM wiedzą, że zawsze mogą liczyć na realizację projektu tak, jak się umówiliśmy – zgodnie z założeniami, terminowo i pod pełną kontrolą. Oferujemy budowę od A do Z.
Energetyka odnawialna i budownictwo inżynieryjne
Jesteśmy liderem w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce i czołowym wykonawcą infrastruktury dla OZE, w szczególności farm wiatrowych i instalacji fotowoltaicznych. Kilkunastoletnie doświadczenie ONDE zdobyło realizując inwestycje różne w skali i stopniu skomplikowania, a efekty mierzone są nie tylko w MW, ale przede wszystkim w zaufaniu inwestorów.
Budownictwo i serwis dla przemysłu i energetyki
To unikalna w tej branży, kompleksowa usługa inżynierska obejmująca wszystkie etapy funkcjonowania różnego typu obiektów przemysłowych i energetycznych. Spółka pomaga opracować projekt, wybudować obiekt i uruchomić jego urządzenia oraz przeprowadzać później niezbędne prace serwisowe.
Spółki
ERBUD SA
ERBUD SA to spółka dominująca, od której zaczęła się historia naszej Grupy. Z rodzinnej firmy budowlanej usytuowanej na przedmieściach Torunia wyrośliśmy na silną Grupę realizującą inwestycje z zakresu budownictwa kubaturowego.
Grupa ONDE
ONDE S.A. buduje farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne, czyli odnawialne źródła energii. Spółka specjalizuje się również w budownictwie drogowo-inżynieryjnym, które jednak stanowi znacznie mniejszą część zamówień ONDE.
W skład Grupy wchodzi spółka IDE Projekt - biuro projektowe świadczące usługi projektowe dla sektora OZE.
MOD21 Sp. z o.o. i MOD21 GbmH
MOD21 Sp. z o.o. to spółka wyspecjalizowana w nowoczesnym, ekologicznym budownictwie modułowym z drewna. Nowoczesny zakład produkcyjny znajduje się w Ostaszewie pod Toruniem.
MOD21 GmbH wykonuje obiekty kubaturowe oraz inżynieryjne i energetyczne w Niemczech i Belgii.
JV WMER Matoc Sp. z o.o.
JV WMER Matoc Sp. z o.o. specjalizuje się w wykonawstwie obiektów budowlanych i inżynieryjnych na zlecenie wojska USA stacjonującego w Polsce na mocy umów międzynarodowych. Takie obiekty podlegają prawodawstwu USA i charakteryzują się rygorystycznymi wymogami.
ERBUD Industry Centrum Sp. z o.o.
ERBUD Industry Centrum Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, modernizacją, budową, remontami, stałym serwisem obiektów, instalacji, urządzeń w energetyce, gazownictwie i górnictwie.
ERBUD Holding Deutschland GmbH
ERBUD Holding Deutschland GmbH zarządza własnym majątkiem oraz nabywa inne podmioty. Jest także usługodawcą dla swoich spółek zależnych oraz innych spółek zagranicznych Grupy ERBUD. W skład spółki wchodzą IKR GmbH oraz IVT Weiner + Reimann GmbH.
ERBUD International Sp. z o.o.
ERBUD International Sp. z o.o. realizuje kontrakty generalnego wykonawcy i podwykonawcy w Polsce, zaś na rynkach zagranicznych specjalizuje się w robotach budowlanych stanu surowego.
ERBUD Shared Services
ERBUD Shared Services to spółka świadcząca usługi księgowe i kadrowe dla Grupy.
Relacja z otoczeniem
Jesteśmy dużą grupą budowlaną. Nasze rozbudowane łańcuchy wartości traktujemy nie tylko jako biznesową przewagę konkurencyjną, ale w równym stopniu jako szansę na kształtowanie zrównoważonego wpływu Grupy ERBUD i promocję zasad ESG. Myślimy o firmach dostarczających nam materiały i usługi szerzej niż tylko „tu i teraz”, traktując je jako ważne ogniwo naszego łańcucha.
Wielkość naszej Grupy pozwala nam tworzyć zdywersyfikowaną geograficznie siatkę dostawców. Na każdej budowie współpracujemy z co najmniej kilkudziesięcioma firmami zewnętrznymi i jeśli jest to możliwe – sięgamy po partnerów z lokalnego rynku. Wspieramy rozwój przedsiębiorstw i społeczeństw bliskich realizowanej inwestycji oraz ograniczamy wpływ na środowisko związany z transportem. Jednocześnie część zakupów organizujemy centralnie – ma to miejsce szczególnie w przypadkach, gdy skala naszej działalności pozwala na wynegocjowanie znacząco lepszych warunków dostawy.
Angażowanie interesariuszy
Dobre i złe informacje o naszej Grupie przekazujemy zainteresowanym stronom zawsze tak samo – szybko, rzetelnie, uczciwie i w pełnym wymiarze. Uwzględnienie interesu społecznego i środowiskowego jest w naszej opinii kluczowym warunkiem prawdziwego zrównoważonego rozwoju organizacji – wierzymy, że aby go dobrze poznać, trzeba najpierw poznać interesariuszy i wypracować odpowiednie kanały komunikacji.
Mapę naszych kluczowych interesariuszy tworzą podmioty wewnętrzne i zewnętrzne – zarówno te, na które wpływamy my, jak i te, które wpływają na nas. Stały dialog z tymi grupami to ważny element zarówno naszej Strategii ESG jak i procesów należytej staranności. Opinie i interesy zainteresowanych stron, mają znaczenie dla niektórych aspektów naszej strategii i wywierają wpływ na niektóre decyzje dotyczącego przyszłego kierunku rozwoju Grupy.
Istotni interesariusze Grupy ERBUD:
- pracownicy
- dostawcy
- podwykonawcy
- klienci (inwestorzy, zleceniodawcy)
- instytucje finansowe - fundusze inwestycyjne, banki
- inwestorzy giełdowi
- media
- studenci/ stażyści/ uczelnie wyższe
- podmioty wspierające Fundację
- społeczności lokalne
- organizacje rządowe
Strategia ESG
STRATEGIA ESG
Strategiczne kierunki rozwoju Grupy ERBUD – ujęte w perspektywie 2030 roku – są nierozerwanie związane ze zmianami klimatu i koniecznością transformacji polskiego i europejskiego budownictwa. Chcemy pozostać liderem zielonej transformacji wśród firm sektora budowlanego w Polsce.
Strategiczne kierunki naszego rozwoju biznesowego wspiera przyjęta w 2022 roku Strategia ESG Budujemy Odpowiedzialnie. Strategia nawiązuje do naszych trzech wartości korporacyjnych – innowacyjności, bezpieczeństwa i odpowiedzialności.
„Budujemy odpowiedzialnie” opiera się na trzech filarach – w każdym z nich zdefiniowaliśmy cele stojące przed naszą organizacją:
- Innowacyjność - czyli innowacyjne rozwiązania dla środowiska
- Osiągnięcie neutralności klimatycznej - redukcję emisji bezpośrednich o 40% oraz emisji pośrednich o 20% do 2040 roku.
- Zwiększanie efektywności w zakresie GOZ, selektywna zbiórka i utylizacja odpadów na placach budowy, promowanie recyklingu materiałów budowlanych.
- Prowadzenie regularnego monitoringu śladu węglowego w całym łańcuchu wartości i podejmowanie działań na rzecz redukcji.
- Redukcja zużycia energii o 10%. Wdrożenie środków mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej w procesach budowlanych i w zarządzaniu jednostkami stacjonarnymi na budowach i biurami grupy.
- Zrównoważone inwestycje, m.in.: OZE, drewniane budownictwo modułowe (budownictwo niskoemisyjne) i modernizacja przemysłu. Inwestycje w nowoczesne i ekologiczne technologie budowlane, odnawialne źródła energii oraz technologie związane z zielonym budownictwem.
- Bezpieczeństwo – czyli bezpieczne warunki pracy dla pracowników własnych, pracowników w łańcuchu wartości i lokalnych społeczności
- 0 wypadków ciężkich i śmiertelnych.
- Zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy, w tym odpowiedniego szkolenia w zakresie BHP oraz dbanie o ergonomię miejsc pracy dla pracowników własnych oraz pracowników w łańcuchu wartości.
- Podnoszenie kwalifikacji i rozwój pracowników.
- Wspieranie i promowanie różnorodności w branży budowlanej. Promowanie równości płci, różnorodności etnicznej i kulturowej, a także eliminacja wszelkich form dyskryminacji.
- Dialog ze społecznością - utrzymywanie otwartego dialogu z lokalnymi społecznościami, aby zrozumieć ich potrzeby i obawy związane z realizacją projektów budowlanych.
- Odpowiedzialność – czyli odpowiedzialne relacje i działania
- Wdrażanie rozwiązań związanych z odpowiedzialnym zarządzaniem łańcuchem wartości.
- Promowanie transparentności, uczciwości i etyki w prowadzeniu biznesu, a także stosowanie się do wszystkich obowiązujących przepisów i norm prawnych.
- Implementacja skutecznych systemów zarządzania ryzykiem, które obejmują aspekty ESG.