Odpowiedzialność społeczna

Budujemy naprawdę ciekawe projekty, oferujemy możliwość rozwoju kompetencji na rzadko spotykanym w Polsce poziomie, a wszystko to łączymy z atrakcyjną, regularną wypłatą trafiającą na konto pracowników.

Sylwia Sejlis, Z-ca Dyrektora Pionu HR 

Co znajdziesz w dziale
odpowiedzialność społeczna

O pracownikach i współpracownikach

Budujemy z ludźmi i dla ludzi.

Tworzymy miejsca pracy dla blisko 3000 osób. Niektórzy pracują z nami od dekad, inni – rozpoczynają właśnie prace na budowie albo w biurze. Od jakości pracy naszej załogi zależy jakość naszych usług i – mówiąc wprost – losy całego naszego przedsiębiorstwa. Wierzymy, że w branży budowlanej przewagę konkurencyjną tworzą pracownicy, dlatego doceniamy kompetencje i zaangażowanie. Mamy spójne polityki wynagrodzeń i wspieramy różnorodność w naszych zespołach.


  • W Polsce planuje się zrealizować 800 mld zł inwestycji budowlanych w ciągu 12 lat. Jednak tylko 16% studentów wybiera kierunki techniczne, a liczba szkół zawodowych spadła w ostatnich 10 latach o 30%. W ramach inicjatywy pod patronatem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Grupa ERBUD rozpoczęła projekt poprawy wizerunku branży budowlanej, wspierając młodych ludzi w wyborze zawodów budowlanych poprzez współpracę z uczelniami i szkołami branżowymi.


  • Czy będą podwyżki? Czy planowane są zwolnienia? Czemu służyła zmiana w kubaturze? Między innymi takie pytania zadali pracownicy Grupy podczas pierwszego w historii spotkania online z zarządem. Wydarzenie było streamowane live do wszystkich pracowników całej Grupy w Polsce, Niemczech, Belgi czy Litwie. Po krótkiej części podsumowującej ostatnie półrocze, opowieści o strategii i kierunkach rozwoju, zarząd zapowiedział najważniejsze wydarzenia na resztę roku. Dużo emocji wzbudziła seria pytań zadawanych na czacie, po której wiadomo, że kolejne takie spotkanie (zaplanowane na wiosnę 2024 roku) powinno trwać dłużej. Cieszy nas duża frekwencja – łącznie odnotowaliśmy ponad tysiąc zalogowanych kont (choć wiemy, że większość z Was oglądała grupowo).

Rozwój pracowników i Well-being

Praca to nie wszystko.

Ochronę zdrowa fizycznego pracowników, opisaną w sekcji BHP, łączymy z działaniami z zakresu well-being, czyli troską o dobrostan naszych pracowników i tworzenie im warunków do równowagi między pracą a życiem prywatnym. Zapewniamy wsparcie psychologiczne i zachęcamy do aktywności fizycznej oraz troski o klimat poprzez m.in. dofinansowanie długoterminowego wypożyczenia rowerów.

  • Nasza Grupa kompleksowo oferuje różne typy i formy podnoszenia kwalifikacji, zarówno podczas szkoleń wewnętrznych jak i zewnętrznych. W ramach szkoleń prowadzonych przez trenerów wewnętrznych realizujemy cele związane z dzieleniem się wiedzą pozyskiwaną przez długoletnich pracowników. Dzięki temu doceniamy naszych wewnętrznych ekspertów, a z drugiej strony zapewniamy spójność działań i przepływ informacji między obszarami. Realizujemy również w szerokim zakresie naukę języków obcych. 

    Oto niektóre z programów szkoleniowych realizowanych w 2023 roku:   

    • ERWOMAN
    • Praktycy Praktykom  
    • Akademia Kierownika Budowy  
    • Akademia Koordynatora BHP  
    • Prawo na budowie  
    • Mindfulness Based Stress Reduction 
    • #ONDEBalance
  • Sporty rowerowe są bliskie Grupie ERBUD. W roku 2023 zorganizowaliśmy drugi charytatywny rowerowy rajd pod nazwą Tour de Erbud. Ponad 300 pracowników i ich rodziny w ośmiu lokalizacjach w Polsce i Niemczech przejechali łącznie 13 064 kilometrów. Za każde pokonane 1000 metrów Grupa ERBUD wpłacała 6 zł na konto Fundacji ERBUD. Wspieraliśmy naszych rowerzystów, zapewniając specjalne pętle dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Największa grupa uczestników zgromadziła się na starcie w Rzeszowie, gdzie wystartowało aż 70 rowerzystów.


  • Blisko 30 pracowników ze spółek ONDE SA i IDE Projekt wzięło udział w Maratonie Pieszym w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku, podczas którego pokonali 25 kilometrów malowniczych szlaków Gór Kaczawskich. Natomiast w Niemczech, pracownicy IKR aktywnie uczestniczyli w Goitzsche-Marathon w Bitterfeldzie, gdzie firma wystawiła również swoją sztafetę biegową.


  • W naszej firmie priorytetem jest troska o zdrowie pracowników. W każdej polskiej spółce Grupy - za wyjątkiem Satchwell Polska Toruń - zapewniamy dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej dla pracowników na pełny etat, jak również dla tych zatrudnionych na innych formach umowy. Dodatkowo, w większości spółek istnieje opcja rozszerzenia tej opieki na członków rodziny pracownika, co daje im pewność kompleksowej opieki medycznej.

  • Zapewniamy pakiety sportowe oraz bezpłatny dostęp do wielu obiektów sportowych, który może być wykorzystywany również przez rodzinę pracownika. W ramach inicjatywy ERBUD zapewniamy także dopłaty do długoterminowego najmu rowerów z opieką serwisową. W naszych niemieckich spółkach IVT Weiner + Reimann GmbH oraz IVT Menzenbach GmbH, pracownicy korzystają z firmowej sali gimnastycznej, a raz w tygodniu mają również możliwość skorzystania z usług fizjoterapeuty.

BHP

Stop mam moc. Uważam, nie narażam.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Bezpiecznie zaczynamy budowy i bezpiecznie je kończymy. Nic nie jest i nigdy nie będzie w naszej organizacji ważniejsze niż zapewnienie codziennego bezpiecznego powrotu do domu wszystkich naszych pracowników. Przestrzeganie ustawowych zapisów BHP to dla nas za mało – wprowadziliśmy własne normy bezpieczeństwa i higieny pracy, które w wielu miejscach są znacznie bardziej surowe od odgórnych przepisów. „Bezpieczna budowa” to w ERBUD nie slogan, ale codzienność, której wymagamy od każdego, kto przekroczy progi naszej inwestycji. Nadrzędnym celem naszych działań BHP jest „zero wypadków ciężkich i śmiertelnych” i zagwarantowanie bezpiecznych warunków pracy dla ludzi i otoczenia zewnętrznego.

  • W regionalnych zawodach „Buduj Bezpiecznie” w 2023 roku odnieśliśmy sukces, zdobywając pięć pierwszych miejsc, dwa drugie, dwa trzecie oraz jedno wyróżnienie. Konkurs, organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy we współpracy z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, nagradza ponadstandardowe działania w zakresie BHP.

  • W 2023 roku odbyła się inauguracja pierwszej edycji naszego wewnętrznego konkursu ERBUD „Bezpieczna Budowa”, w którym brały udział wszystkie projekty budowlane ERBUD S.A., ERBUD Industry oraz ERBUD International. W trakcie czterech etapów konkursu, w którym oceniano poziom bezpieczeństwa realizacji inwestycji, rywalizowało łącznie 45 budów – zwycięstwo w finale odniosła budowa Domu Studenckiego Jaworska II we Wrocławiu.

  • W maju odbyła się dziesiąta edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w spółkach Grupy ERBUD, będąca częścią inicjatywy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Głównym celem akcji było promowanie zasad bezpiecznej pracy w branży budowlanej. W 2023 roku hasło przewodnie brzmiało „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”. Podczas różnorodnych szkoleń poruszane były tematy takie jak prace na wysokości, środki ochrony osobistej, transport pionowy oraz obsługa szalunków i rusztowań.

  • Od 2014 działamy w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, stowarzyszeniu 17 czołowych firm z branży budowlanej, które wyznacza standardy i rozwiązania dla bezpieczeństwa. Wspólnie z sygnatariuszami organizujemy Tydzień Bezpieczeństwa, kampanię informacyjną prowadzoną na wszystkich budowach należących do Porozumienia. Co roku tysiące pracowników bierze udział w szkoleniach, warsztatach, pokazach.

Różnorodność

Różnorodność to nasza siła.

Naszą Grupę tworzą różne narodowości, kultury, religie, stopnie sprawności czy poglądy albo orientacje. To dla nas znakomita wiadomość. Przekonaliśmy się w naszej historii wielokrotnie jak często taka różnorodność decydowała o naszej przewadze konkurencyjnej i pozwalała znaleźć lepsze odpowiedzi na codzienne wyzwania. Od strony formalnej uregulowaliśmy te kwestie w Polityce Zarządzania Różnorodnością – zobowiązujemy się w niej do równego traktowania, szacunku, doceniania i sprawiedliwego oceniania każdego pracownika.  

Kobiety spośród wszystkich pracowników Grupy

20.3 %

Zdjęcie grupy kobiet omawiających plan projektu.

Reprezentacja kobiet w zarządzie spółki

33 %

Zdjęcie kobiety w stroju firmowym ERBUD.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych

16 %

Zdjęcie dwóch kobiet omawiających plan projektu.


  • W Grupie dążymy do inspirowania młodych osób do zainteresowania się budownictwem już od najmłodszych lat. W 2023 roku po raz drugi zorganizowaliśmy serię warsztatów budowlanych dla dziewczynek. We współpracy z Centrum Nauki Kopernik stworzyliśmy mini plac budowy, aby promować budownictwo wśród najmłodszych. Poprzez promowanie branży budowlanej wśród grupy, która jeszcze przed sobą ma wybór zawodu, jednocześnie przyczyniamy się do przełamywania stereotypów dotyczących szans kobiet na rynku budowlanym.

  • W 2023 roku wprowadziliśmy program ERWoman, który ma na celu zapewnienie równych szans kobietom w dostępie do programów rozwojowych w firmie. W ramach tego programu zaprosiliśmy do współpracy 30 innowatorek z każdej naszej spółki w Polsce. Ich zadaniem jest opracowanie pomysłów mających na celu poprawę współpracy między spółkami, usprawnienie komunikacji oraz przepływu informacji na poziomie operacyjnym. Wśród uczestniczek spotkań są inżynierki, kierowniczki robót, koordynatorki kontraktu, prawniczki, specjalistki BHP oraz osoby zajmujące się procesami i digitalizacją.

  • W roku 2023 jeden z pracowników zespołu HR ONDE otrzymał wyjątkowe wyróżnienie – został przyjęty do ogólnopolskiego programu #włączuważność. Jest to unikatowy program mentoringowy w Polsce, którego celem jest przygotowanie ludzi i biznesów do aktywnego włączania osób z niepełnosprawnościami do swoich organizacji. Program ten ma na celu wspieranie firm w tworzeniu środowiska pracy, które jest przyjazne i otwarte dla osób z niepełnosprawnościami. Jako uczestnik programu, pracownik spółki otrzymuje wsparcie mentoringowe oraz możliwość udziału w warsztatach dotyczących współpracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania

Fundacja wspólne wyzwania, zdjęcie grupy dzieci.

Z roku na rok jako Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania im. Eryka Grzeszczaka realizujemy coraz więcej projektów, które są częścią wsparcia naszych podopiecznych w procesie usamodzielnienia się po opuszczeniu Domu Dziecka. Nauka samodzielnego funkcjonowania w zakresie rodzinnym, społecznym, urzędowym oraz prawnym. Pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania. Motywacja oraz wspieranie w obszarze edukacji, to podstawowe zagadnienia, w których wspieramy naszą młodzież.  

Pomagamy młodym ludziom i obserwujemy wymierne korzyści płynące z tej pomocy.

Fundacja wspólne wyzwania, zdjęcie grupowe dzieci wraz z prowadzącymi zajęcia.

Ważnym aspektem podjęcia przez Fundację działalności na rzecz usamodzielniania się wychowanków pieczy zastępczej jest fakt, że udzielona pomoc ma wartość nie tylko indywidualną, ale także społeczną. Fundacja pomaga młodym ludziom w zbudowaniu samodzielnego życia. Pozwala to uchronić ich przed powrotem do patologicznego środowiska, z którego często się wywodzą, lub przed wejściem w konflikt z prawem. 

Fundacja w liczbach

SFINANSOWANYCH GODZIN KOREPETYCJI DLA DZIECI

1000

Fundacja wspólne wyzwania, trzy dzięwczyny przy laptopie.

PODOPIECZNYCH

300

Zdjęcie kobiety w trakcie zajęć.

PODCZAS RAJDU ROWEROWEGO ZEBRALIŚMY PONAD

78 TYS.

Zdjęcie kobiety przyglądającej się kwiatom.

  • Sport wzmacnia i jednoczy ludzi. W związku z tym Fundacja opracowała koncepcję, która ma na celu zainteresowanie podopiecznych oraz pobudzenie ich do aktywności poprzez zabawę i rywalizację. W olimpiadzie udział wzięli wychowankowie z domów dziecka z miast: Chełmno, Elbląg, Kalisz, Morąg, Pasłęk i Zielonka.

  • W ramach projektu "Korki" zapewniamy podopiecznym możliwość uczestnictwa w korepetycjach z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Regularna pomoc sprawia, że po zdaniu matury uczestnicy kontynuują naukę, wybierając studia wyższe.

    Projekt "Dreamsy" ściśle związany z "Korkami", skierowany jest do podopiecznych w wieku od 11 do 20 roku życia, mających za zadanie praktyczne wykorzystanie języka angielskiego i matematyki. Nagrodą główną są wyjazdy zagraniczne do Londynu i Bułgarii.

  • W 2023 roku Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania przeprowadziła kampanię społeczną, w której pytano przechodniów, na co przeznaczyliby kwotę 4000 zł, gdyby ją otrzymali w prezencie. Większość wskazywała na "zachcianki" - ubrania, bilety lotnicze, sprzęt elektroniczny. Jednak ich odpowiedzi zmieniały się, gdy dowiadywali się, że ta suma odpowiada kwocie, którą otrzymuje młoda osoba opuszczająca dom dziecka, aby rozpocząć dorosłe życie.

    W ślad za sondą Fundacja utworzyła fikcyjny sklep internetowy, gdzie zestawiono produkty o podobnej wartości, co ta jednorazowa zapomoga. Miało to skłonić odwiedzających do refleksji nad wsparciem młodych ludzi w ich starcie w dorosłe życie. Produkty w sklepie były połączone z linkami prowadzącymi do strony Fundacji, gdzie można było wesprzeć te osoby.