Odpowiedzialność społeczna

Jesteśmy dużą firmą, ale pamiętającą mocno o swojej historii i rodzinnych korzeniach – zamiast korporacyjnego formalizmu stawiamy na swobodę wypowiedzi i działania oraz ludzi z prawdziwą pasją do swojego zawodu.

Dagmara Sobolewska, dyrektorka HR w Grupie ERBUD 

Co znajdziesz w dziale
odpowiedzialność społeczna

O pracownikach

Budujemy z ludźmi i dla ludzi.

Tworzymy miejsca pracy dla blisko 3000 osób. Niektórzy pracują z nami od dekad, inni – rozpoczynają właśnie prace na budowie albo w biurze. Od jakości pracy naszej załogi zależy jakość naszych usług i – mówiąc wprost – losy całego naszego przedsiębiorstwa. Wierzymy, że w branży budowlanej przewagę konkurencyjną tworzą pracownicy, dlatego doceniamy kompetencje i zaangażowanie. Mamy spójne polityki wynagrodzeń i wspieramy różnorodność w naszych zespołach.

  • ERBUD jest jednym z najlepszych pracodawców świata według Forbes. Jesteśmy w zestawieniu „World’s Best Employers 2022” opublikowanym przez magazyn. Ranking obejmuje 800 firm z całego świata, które zostały uznane za najlepszych pracodawców globu na podstawie badań przeprowadzonych na grupie 150 tys. pracowników z 57 krajów. Jesteśmy jedną z zaledwie 6 polskich firm, które trafiły do światowego rankingu, obok PGNiG, PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Amica Group i Banku Pekao. 

  • Jesteśmy pierwszą firmą z branży budowlanej, która zdecydowała się na wejście do świata gamingu i esportu. W 2021 roku spółka została partnerem tytularnym University Esports – EDU, czyli największej uniwersyteckiej ligi Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends. Aby dotrzeć do studentów i absolwentów kierunków technicznych połączyliśmy świat offline i gamingu. Jego zwieńczeniem był turniej CS:GO „Walka o Koszyki”.

  • Turniej piłki nożnej Grupy Wolff&Müller w Denkendorfie połączony z piknikiem letnim był skierowany do wszystkich pracowników spółek grupy W&M, do której należy również Grupa ERBUD. W rywalizacji wzięło udział 18 zespołów, a mecze rozgrywane były od rana do wieczora w dwóch grupach na dwóch małych boiskach obiektu TSV Denkendorf. Drużyna ERBUD wygrała cały turniej! 

  • Włączyliśmy się w kampanię Instytutu Humanites „Dwie Godziny dla Rodziny”, która powstała w odpowiedzi na stale narastające problemy związane z kryzysem relacji międzyludzkich, w tym głównie rodzinnych. Skracamy wybrany, jeden dzień pracy w roku o dwie godziny, podarowując pracownikom symboliczne, dodatkowe chwile, które mogą poświęcić rodzinie.

BHP

Budowa się kończy, bezpieczeństwo nigdy.

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Bezpiecznie zaczynamy budowy i bezpiecznie je kończymy. Nic nie jest i nigdy nie będzie w naszej organizacji ważniejsze niż zapewnienie codziennego bezpiecznego powrotu do domu wszystkich naszych pracowników. Przestrzeganie ustawowych zapisów BHP to dla nas za mało – wprowadziliśmy własne normy bezpieczeństwa i higieny pracy, które w wielu miejscach są znacznie bardziej surowe od odgórnych przepisów. „Bezpieczna budowa” to w ERBUD nie slogan, ale codzienność, której wymagamy od każdego, kto przekroczy progi naszej inwestycji. Nadrzędnym celem naszych działań BHP jest „zero wypadków ciężkich i śmiertelnych” i zagwarantowanie bezpiecznych warunków pracy dla ludzi i otoczenia zewnętrznego.

  • W regionalnych konkursach „Buduj Bezpiecznie” za rok 2022 zdobyliśmy pięć pierwszych miejsc, cztery drugie, jedno trzecie oraz trzy wyróżnienia. Specjalne, indywidualne wyróżnienie otrzymał też Tomasz Kłos, jeden z kierowników naszych budów. Organizatorem konkursu Buduj Bezpiecznie jest Państwowa Inspekcja Pracy, a partnerem - Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. W konkursie doceniane są ponadstandardowe działania na rzecz BHP.

  • W maju w spółkach naszej Grupy po raz dziewiąty zorganizowaliśmy Tydzień Bezpieczeństwa. To wspólna inicjatywa największych generalnych wykonawców w Polsce, którzy tworzą Porozumienia dla Bezpieczeństwa Budownictwie. Celem akcji jest edukacja i promowanie zasad bezpiecznej pracy. W 2022 roku hasło przewodnie Tygodnia Bezpieczeństwa brzmiało „Budowa się kończy – bezpieczeństwo nigdy”.

  • Od 2014 działamy w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, stowarzyszeniu 14 czołowych firm z branży budowlanej, które wyznacza standardy i rozwiązania dla bezpieczeństwa. Wspólnie z sygnatariuszami organizujemy Tydzień Bezpieczeństwa, kampanię informacyjną prowadzoną na wszystkich budowach należących do Porozumienia. Co roku tysiące pracowników bierze udział w szkoleniach, warsztatach, pokazach.

Rozwój pracowników i Well being

Praca to nie wszystko.

Ochronę zdrowa fizycznego pracowników, opisaną w sekcji BHP, łączymy z działaniami z zakresu wellbeing, czyli troską o dobrostan naszych pracowników i tworzenie im warunków do równowagi między pracą a życiem prywatnym. Zapewniamy wsparcie psychologiczne i zachęcamy do aktywności fizycznej oraz troski o klimat poprzez m.in. dofinansowanie długoterminowego wypożyczenia rowerów. W 2022 r. powołaliśmy Uniwersytet ERBUD, który kompleksowo oferuje różne typy i formy podnoszenia kwalifikacji naszych pracowników.

  • Nasz uniwersytet kompleksowo oferuje różne typy i formy podnoszenia kwalifikacji, zarówno podczas szkoleń wewnętrznych jak i zewnętrznych. W ramach szkoleń prowadzonych przez trenerów wewnętrznych realizujemy cele związane z dzieleniem się wiedzą pozyskiwaną przez długoletnich pracowników. Dzięki temu doceniamy naszych wewnętrznych ekspertów, a z drugiej strony zapewniamy spójność działań i przepływ informacji między obszarami. Realizujemy również w szerokim zakresie naukę języków obcych. 

    Główne programy szkoleniowe realizowane w 2022 roku to:   

    • Akademia Menedżera EY 
    • Program Praktycy Praktykom  
    • Akademia Kierownika Budowy  
    • Akademia Majstra  
    • Komunikacja i transformacja cyfrowa  
    • Mowy ROK 
    • Project Management PMI
  • Zapraszamy naszych pracowników na rower! W 2022 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję Tour de ERBUD, wyjątkowego wydarzenia kolarskiego, gdzie każdy przejechany kilometr miał wartość 10 zł. Wyścig został podzielony na odcinki, a uczestnicy mogli wybrać różnej długości pętle wokół Torunia lub Warszawy, lub pokonać symboliczną trasę z pierwszej siedziby firmy do tej aktualnej. W sumie do Tour de ERBUD zgłosiło się prawie 100 uczestników. Dzięki naszym kolarzom przekazaliśmy Fundacji 91 195 zł.

  • W 2022 roku wraz z naszym partnerem Help Now zorganizowaliśmy darmową ocenę kondycji całego organizmu dla naszych pracowników w Warszawie. Skorzystało z nich 54 pracowników. Dokładne badania różnych parametrów zdrowia uzupełniły indywidualne konsultacje z lekarzem, gdzie wyniki zostały omówione i wsparte fachowymi poradami dotyczącymi leczenia i profilaktyki.

  • Zapewniamy pakiety sportowe i możliwość darmowego skorzystania, również z bliskimi, z wielu obiektów sportowych. Oferujemy też dopłaty do usługi długoterminowego najmu rowerów z całoroczną opieką serwisową. W naszych niemieckich spółkach IVT Weiner + Reimann GmbH oraz IVT Menzenbach GmbH popularnością wśród pracowników cieszy się firmowa sala gimnastyczna, a raz w tygodniu pracownicy mogą też skorzystać z usług fizjoterapeuty.

Różnorodność

Różnorodność to nasza siła.

Naszą Grupę tworzą różne narodowości, kultury, religie, stopnie sprawności czy poglądy albo orientacje. To dla nas znakomita wiadomość. Przekonaliśmy się w naszej historii wielokrotnie jak często taka różnorodność decydowała o naszej przewadze konkurencyjnej i pozwalała znaleźć lepsze odpowiedzi na codzienne wyzwania. Od strony formalnej uregulowaliśmy te kwestie w Polityce Zarządzania Różnorodnością – zobowiązujemy się w niej do równego traktowania, szacunku, doceniania i sprawiedliwego oceniania każdego pracownika.  

Kobiety spośród wszystkich pracowników Grupy

20.2 %

Zdjęcie grupy kobiet omawiających plan projektu.

Reprezentacja kobiet w zarządzie spółki

33 %

Zdjęcie kobiety w stroju firmowym ERBUD.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych z kategorii zarząd, dyrektorzy, z-cy dyrektorów

13.8 %

Zdjęcie dwóch kobiet omawiających plan projektu.

  • Wierzymy, że na każdej budowie jest tyle samo miejsca dla kobiet, co dla mężczyzn, a zrozumienie rysunku technicznego nie zależy od płci. Wspieramy kobiety zresztą nie tylko w branży budowlanej. W 2022 roku zostaliśmy partnerem raportu „Rosnąca siła kobiet – kobiety na rynku pracy” opublikowanego przez BIGRAM i THINKTANK. Autorzy wskazywali m.in. że większy udział kobiet w zarządzaniu przedsiębiorstwami przynosi wymierne korzyści, a kobiety wnoszą do organizacji wykształcenie, pracowitość, odpowiedzialność, dobrą samoorganizację i empatię.

  • Wraz z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania wydaliśmy wyjątkową serię książek - „Klara buduje”, autorstwa Jakuba Skworza, zilustrowaną przez Paulinę Derecką.  Czy kobieta może być kierownikiem na budowie? Książeczka „Klara buduje” pokazuje, że najwyższy czas umożliwić dziewczynkom realizację marzeń na każdym polu. Historia o tworzeniu nie tylko budynków, lecz także relacji. Każdy tom to osobna, mądra i pouczająca historia Klary. Książka została wydane w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i ukraińskiej oraz nagrana w formie audiobooka.

  • To seria warsztatów dla dziewczynek oraz ich rodziców, promujących budownictwo i łamiących stereotypy. Naszym partnerem jest Centrum Nauki Kopernik, patronat nad wydarzeniem objęła Politechnika Warszawska Wydział Inżynierii Lądowej. Salę warsztatową zaaranżowaliśmy na plac budowy. Uczestniczki dowiedziały się jak zminimalizować ryzyko katastrofy budowlanej, z czego składa się beton, skonstruowały wielką wieżę i zbudowały własne budowle z mini cegiełek.  W serii wiosenno-letniej zorganizowaliśmy 9 warsztatów, w zajęciach wzięło udział ponad 130 dziewczynek, 70 rodziców i 3 chłopców. 

  • Zostaliśmy laureatem konkursu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie ESG. Otrzymaliśmy srebrną nagrodę w kategorii S, czyli innowacja w obszarze społecznym za cykl warsztatów budowlanych dla dziewczynek organizowanych przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik – „Młode MajstERki”. 

    Projekt jest innowacyjny w kontekście zrównoważonego rozwoju, jest nastawiony na wyrównywanie szans w branży budowlanej, promocję różnorodności i jest inicjatywą edukacyjną skierowaną do lokalnych społeczności. 

  • Agnieszka Głowacka, wiceprezeska Grupy ERBUD, znalazła się w rankingu Pulsu Biznesu „100 kobiet biznesu 2022” na wysokim 11. miejscu w kategorii firm o przychodach powyżej 50 mln. Jest jedyną reprezentantką branży budowlanej w tym prestiżowym zestawieniu najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce. Komisja doceniła także zaangażowanie Agnieszki Głowackiej w działalność społeczną – jest wiceprezeską Fundacji ERBUD oraz inicjatorką kampanii Młode MajstERki realizowanej z Centrum Nauki Kopernik i Gazetą Wyborczą.

Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania

Fundacja wspólne wyzwania, zdjęcie grupy dzieci.

Z roku na rok jako Fundacja ERBUD Wspólne Wyzwania im. Eryka Grzeszczaka realizujemy coraz więcej projektów, które są częścią wsparcia naszych podopiecznych w procesie usamodzielnienia się po opuszczeniu Domu Dziecka. Nauka samodzielnego funkcjonowania w zakresie rodzinnym, społecznym, urzędowym oraz prawnym. Pomoc w znalezieniu pracy, mieszkania. Motywacja oraz wspieranie w obszarze edukacji, to podstawowe zagadnienia, w których wspieramy naszą młodzież.  

Pomagamy młodym ludziom i obserwujemy wymierne korzyści płynące z tej pomocy.

Fundacja wspólne wyzwania, zdjęcie grupowe dzieci wraz z prowadzącymi zajęcia.

Ważnym aspektem podjęcia przez Fundację działalności na rzecz usamodzielniania się wychowanków pieczy zastępczej jest fakt, że udzielona pomoc ma wartość nie tylko indywidualną, ale także społeczną. Fundacja pomaga młodym ludziom w zbudowaniu samodzielnego życia. Pozwala to uchronić ich przed powrotem do patologicznego środowiska, z którego często się wywodzą, lub przed wejściem w konflikt z prawem. 

Fundacja w liczbach

SFINANSOWANYCH GODZIN KOREPETYCJI DLA DZIECI

1000

Fundacja wspólne wyzwania, trzy dzięwczyny przy laptopie.

PODOPIECZNYCH

300

Zdjęcie kobiety w trakcie zajęć.

PODCZAS RAJDU ROWEROWEGO ZEBRALIŚMY PONAD

90 TYS.

Zdjęcie kobiety przyglądającej się kwiatom.

  • W pierwszej edycji zawodów sportowych wzięło udział ponad 60 uczestników i ponad setka kibiców z całej Polski. W olimpiadzie wystartowali wychowankowie z domów dziecka w Chełmnie i Unisławiu, Elblągu, Morągu, Ostrzeszowie, Pasłęku i Zielonce. Uczestnicy współzawodniczyli w oryginalnych konkurencjach indywidualnych oraz zespołowych. Drużyna „Promyk Team”, która zwyciężyła olimpiadę otrzymała nagrodę główną, czyli wakacyjny wyjazd sportowy.

  • Zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne dla dzieci z Domów Dziecka z Sochaczewa i Giżyc. Uczyliśmy podopiecznych się lepić najlepsze na świecie pierogi, a razem z dziećmi gotowała Prezeska Fundacji Lucyna Grzeszczak. Zwycięskimi kompozycjami okazały się pierogi ruskie, pierogi z serem feta i szpinakiem oraz pierogi z serem na słodko.

  • Wsparcie edukacyjne dzieci w trzech kluczowych obszarach nauki – matematyki, języka polskiego oraz języka angielski. Dodatkowo program „Dreamsy” to konkurs, którego laureaci wyjechali na wakacyjny wyjazd do Londynu na „Obóz językowy z Harrym Potterem i gwiazdami Rocka”. Dzieci miały szansę odwiedzić tak kultowe miejsca w mieście.  Wyjazd został sfinansowany dzięki wpłatom 1% oraz wpłatom od firm.

  • W 2022 roku wzięliśmy udział w WESTMINSTER CHARITY Race czyli charytatywnej gonitwie z udziałem największych fundacji w Polsce. W trakcie wydarzenia na torze reprezentował nas koń „FREYA Z” z dżokejem Kamilem Grzybowskim. Pula 10 nagród w wysokości 60 000 złotych została podzielona między 10 fundacji, które brały udział w gonitwie. Dodatkową atrakcją podczas wydarzenia była specjalna strefa dla dzieci, przygotowana przez naszą Fundację.

  • Indywidualna współpraca mentora z podopiecznym. Celem jest pomoc w skutecznym usamodzielnieniu się podopiecznego – mentorami Fundacji są pracownicy Grupy ERBUD. Podopiecznym programu może zostać osoba w wieku 17 – 20 lat, pozostająca pod opieką pieczy zastępczej.

Pomoc dla Ukrainy

Zdjęcie pracowników z flagą Ukrainy.

Łączna kwota wsparcia to ponad 1,5 mln zł.  Sumą 200 tys. zł zasililiśmy konto Polskiej Akcji Humanitarnej, zaoferowaliśmy po 2000 zł zapomogi oraz gwarancję zatrudnienia po powrocie z Ukrainy pracownikom naszej Grupy z ukraińskim obywatelstwem. Do rozdysponowania pozostałych środków powołano specjalną grupę roboczą pod przewodnictwem Lucyny Grzeszczak, prezeski Fundacji ERBUD oraz Józefa Zubelewicza, wieloletniego członka zarządu ERBUD-u. Na budowach przeprowadziliśmy akcję informacyjną w języku ukraińskim. Zaoferowaliśmy pomoc Ukraińcom m.in. przy sfinansowaniu miejsc noclegowych, transportu z i na granicę, w tym w ściągnięciu członków rodzin do Polski. Zadeklarowaliśmy pełne wsparcie psychologiczne, w czym od lat specjalizuje się nasza Fundacja oraz pomoc prawną, w tym notarialną.   

Zdjęcie pracowników z flagą Ukrainy.

Pomogliśmy naszym sąsiadom z Ukrainy

Łączna kwota wsparcia

1.5 mln zł

Zdjęcie dziewczynki z książką Klara Buduje w rękach.

Kwota przekazana na PAH 

200 tys. zł

Zdjęcie dziewczynki z książką Klara Buduje w rękach.

Zapomogi dla pracownika z ukraińskim obywatelstwem

2000

Zdjęcie matki z synem przeglądających książkę.