Środowisko

Zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności. Nie możemy, jako branża, po prostu jakby nigdy nic pracować i budować tak, jak robiliśmy to przez setki lat.
Bartosz Wiśniewski, dyrektor pionu BHP
Co znajdziesz w dziale
środowisko
Klimat
Wiemy, że musimy działać.
Mamy świadomość niezwykle dużej roli budownictwa dla emisji antropogenicznych gazów cieplarnianych do atmosfery. Szacuje się, że udział sektora w całości emisji gazów cieplarnianych generowanych do atmosfery wynosi blisko 40%. Wychodząc z poczucia odpowiedzialności i zrównoważonego sposobu realizacji naszego biznesu, kontynuujemy i rozwijamy działania, które służą zmniejszeniu tempa negatywnych zmian klimatycznych. Mamy kompetencje w kierunku projektowania i tworzenia instalacji proekologicznych, głównie farm fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych, a także w zakresie budownictwa modułowego z drewna, czy budynków spełniających warunki certyfikacji BREEAM oraz LEED.
40% redukcja emisji gazów cieplarniach do 2040
40 %

10% redukcja zużycia energii
10 %

Do 2050 uzyskanie neutralności klimatycznej
2050

wyprodukowanie ok. 100 tys. m2 powierzchni modułów rocznie do 2026
100000

Jesteśmy liderem realizacji procesu transformacji energetycznej w branży budowlanej w Polsce i Europie środkowo-wschodniej. Nasza Polityka Klimatyczna na lata 2020-2050 uznaje minimalizację śladu węglowego za jeden z najważniejszych elementów strategicznych naszej działalności.
Emisje
Podejmujemy systematyczne działania związane z kształtowaniem świadomości pracowników w zakresie oszczędzania zużycia energii elektrycznej w biurach i na budowach, oszczędnej jazdy samochodem, zachęcania do optymalizacji przejazdów pracowników oraz rozwijanie różnych form aktywności na budowach. Najlepszym przykładem jest budowa realizowana przez dział budownictwa drogowego ONDE w Koszalinie, który uruchomił w 2022 roku pionierską instalację fotowoltaiczną zamontowaną na dachu kontenerów zaplecza socjalnego. 20 modułów o łącznej mocy 10 kWp dostarcza energię do zaplecza budowy Drogi Wojewódzkiej 152.


Wedle celów zawartych w polityce klimatycznej ERBUD SA emisje gazów cieplarnianych Grupy ERBUD do roku 2030 spadną o 30% w zakresie Scope 1 oraz o 40% w zakresie Scope 2 do roku bazowego 2020. Wielkości emisji bezpośrednich po zestawieniu z przychodami Grupy wykazują już 12,24% spadku emisji na jednostkę przychodu, a do roku bazowego spadek aż o 34,35 %, co potwierdza skuteczne działania Grupy ERBUD związane z optymalizacją wykorzystania własnych zasobów sprzętowych.
Gospodarka obiegu zamkniętego
Wiemy, że prawidłowo prowadzona gospodarka materiałowa i odpadowa ma realne przełożenie na ilości wytwarzanych odpadów, a tym samym na poziom oddziaływania na środowisko. Odpady w naszej Grupie powstają w wyniku robót budowlanych. Planujemy i prowadzimy takie działania, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ich ilość.


Gospodarkę obiegu zamkniętego w Grupie ERBUD najsilniej wspiera spółka MOD21 specjalizująca się w budownictwie z drewnianych modułów. Drewno to jeden z najbardziej ekologicznych surowców budowlanych. Przy racjonalnej polityce gospodarowania zasobami jest on w pełni odnawialny. Pozyskiwany przez nas materiał pochodzi z certyfikowanych plantacji, gdzie w miejsce ściętych drzew sadzone są nowe.